What Will You Pay for Your July 4th Cookout?

I’m in the grocery store at least once a week.  And believe me, if I didn’t live 20 minutes away I’d be there a lot more often.  I’m pretty good at guestimating the total cost of my cart using nothing more than simple life experience.  Believe me, I notice when the cost of food goes up.

What does your 4th of July cookout cost?

When it comes to meat, I can’t get as much for my dollar as I used to.  I’ve notice the price of eggs is climbing steadily (although I get my eggs from the backyard) and we’ll drink $12-$15 worth of milk in a week, never mind cheese, yogurt, etc..

What’s funny is that I never really notice when prices go down.

The American Farm Bureau Federation does a pretty cool project several times a year where they send out 88 volunteers in 30 states to record food prices at the stores where they shop.  They just finished their 4th of July estimates and guess what?  If you’re buying hot dog, buns, cheeseburgers, potato salad, baked beans, corn chips, pork spare ribs, lemonade, watermelon, and chocolate milk (and who is not?!) you are likely paying 3 percent LESS than you did in July of last year!

They gather prices based on the amount of food needed to feed ten people.  The grand total for this year is $55.84, or $5.58 per person.

What does it cost to feed 10 people this 4th of July?  Less than it did last year!  Surprised?!

Last year’s total was $57.57.  What went down in cost?  Well, two big ones were the pork and dairy products. Buns and baked beans also went down; lemonade and ketchup are up.

Why are some prices declining?  Well, we’re producing more pigs, so supply and demand says pork costs are down.  Beef production is stable, so at least prices aren’t still jumping.  Another factor is fuel and energy costs, which are lower now than they were a year ago.  Keep in mind that, according to the USDA, the farmer only receives about 17 cents of each dollar you spend on food.

What does your 4th of July cookout cost you and how much of that $ does a farmer recieve?

In fact, the farmer is only a small part of the cost of food.  This graphic, also from the USDA, shows who contributes to the cost of food.

Where does your food dollar go?

So stand a little taller America.  Our country produces the cheapest, safest, most abundant food on the planet.

Now go enjoy your $6.00 cookout!

Advertisements
Categories: Food | Tags: , , | 5 Comments

Post navigation

5 thoughts on “What Will You Pay for Your July 4th Cookout?

  1. Wow this was really interesting and I love how you broke down the dollar. Coming from a farming family growing up I knew how little of the dollar a farmer gets, but it was really neat to see it broken down like that. I hope your family has a great 4th. Looks like your son is already ready to chow down on some healthy fruit 🙂

    • I liked those numbers too. The graphics were provided by the USDA, but it took me forever to find them so I’m glad it was worth it!

      • Defiantly worth it 🙂 I am also glad to see your crops doing so well. I know it was touch and go with the weather for a while. Hope your family has a very happy 4th. 🙂

  2. Kelly, I am completing the MO price comparison and ours are coming in lower than the national average. Diane Olson

Penny for your thoughts

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: